- Home
- Recensies
- Boekrecensies
- Recensie: De man van Marie

Recensie: De man van Marie - Rudi Hermans
Het boek van Rudi Hermans volgt een dag in het leven van een oudere man. Hij wordt wakker, doet zijn ochtendgymnastiek en gaat naar beneden om koffie te zetten. Normaal gesproken komt zijn vrouw naar beneden als de waterketel een aantal keer heeft gefloten, maar niet vandaag.
Als hij besluit haar dan boven een kopje koffie te brengen, vindt hij haar dood in bed.
De rest van De man van Marie vertelt zijn beslommeringen en overpeinzingen als hij de dag probeert door te komen zonder terug op de slaapkamer te hoeven zijn.
Aangezien hij niet meer zo helder van geest is, komt hij diverse keren toch weer bij zijn dode vrouw uit, en onbehulpzaam probeert hij haar waardigheid te bewaren, terug te geven.
Hij kleedt zich niet aan, gaat in zijn badjas van boven naar beneden, naar buiten, terug naar boven en dat herhaalt zich een aantal keer. Enkele ongelukjes door een slecht werkende blaas en prostaat worden door diezelfde badjas opgedweild.
Het schept een beeld van een beetje viezige oude man, die, nu zijn vrouw is overleden, niet meer zelfstandig kan functioneren. Alles gaat niet meer zo gemakkelijk als toen hij jong was, en bij al zijn activiteiten wordt je als lezer deelgenoot van zijn overpeinzingen.
Langzaam maar zeker wordt duidelijk dat er een geheim is tussen Marie en haar man, maar wat dit precies is wordt niet duidelijk. Dit blijft zelfs zo vaag, dat het irritant is. Er is blijkbaar een fout gemaakt door de man, die door Marie nooit vergeven is geworden.
De ontknoping is enigszins schokkend, maar had ook duidelijker beschreven kunnen worden door Rudi Hermans.
Ik vond De man van Marie geen prettig boek om te lezen, de vele gedachtekronkels die volgen op één handeling, maken het te traag naar mijn smaak. Deze traagheid loopt gelijk met de letterlijke traagheid van de handelingen van de oude man. Op zich geeft dit een goed beeld van hoe de dagen van de man verlopen, maar het leest niet fijn. De sleur in het leven van de man wordt goed weergegeven, maar dit maakt het boek best vervelend. Het is dat het een dun boekje is waardoor je het redelijk snel uit kunt hebben, maar toch heb ik De man van Marie diverse keren aan de kant gelegd, en had ik niet de neiging het opnieuw op te pakken. Dit boek krijgt van mij dan ook maar 2 hartjes.
Recensie: De man van Marie - Rudi Hermans
De man van Marie
-
Auteur:
Rudi Hermans -
Verschenen:
12 oktober 2017 -
Uitgave:
ISBN 9789022334331
Uitgever Manteau
160 pagina's -
Uitgever:
Manteau -
Genre:
Roman
-
Onze waardering:
-
Members waardering:
(0 stemmen) -
Omschrijving:
'Hij heeft zijn leeftijd aanvaard, wat niet wegneemt dat de angst om de aftakeling hem onverwachts toch nog verlamt, letterlijk zelfs, terwijl hij bijvoorbeeld een boterham smeert en weer een nieuwe levervlek ziet op de rug van de hand die het mes hanteert. De beving die dan door zijn arm gaat, dwingt hem het mes neer te leggen en een vuist te maken om de arm tot bedaren te brengen. Een bruine vlek op gerimpelde huid, banaal als een modderspat op een schoen. Of vale inkt op een vel perkament, getuige van een enig verleden?'
De man van Marie staat iedere ochtend om halfacht op, doet zijn gymnastiek, zet verse koffie en klieft het hout. Het zijn deze oude gewoontes die zijn leven op orde houden. Ook wanneer hij op een dag het levenloze lichaam van zijn vrouw aantreft. Maar wat hij ook probeert, aan de vliegen valt niet te ontkomen.
Nieuwste artikelen
-
Bob Popcorn kan niet stoppen met ontploffen - Maranke Rinck
-
Hoe verjaag je een monster? - Jana Bauer
-
Toestanden - Tsitsi Dangarembga
-
Split Second - Caja Cazemier
-
Vermoorde onschuld - Angela Marsons
Gerelateerde artikelen
-
How to: een geweldige recensie schrijven in 9 heldere stappen
-
Recensie: De zeven zussen
-
Gezocht: recensenten
-
Recensie: Match
-
Recensie: De zeven zussen - Storm