- Home
- Recensies
- Boekrecensies
- Zarathustra spreekt - Kader Abdolah

Recensie: Zarathustra spreekt - Kader Abdolah
Kader Abdolah volgt Zarathustra
In zijn zoektocht naar Zarathustra vindt Kader Abdolah (1954) zichzelf. De naar Nederland (1988) gekomen Iranese schrijver vindt in Zarathustra spreekt het antwoord op de persoonlijke vraag waarom mensen er zijn in deze wereld. Een reis die begint in de Euraziatische steppen, waar ook Nederlanders als Euro-Indianen hun roots hebben liggen. De schepper van het monotheïsme laat zich niet ontmoedigen door de magere bronnen (overwegend gatha’s); vult deze aan met langjarig, gedegen onderzoek en vult de gaten met zijn eigen perceptie.
Voordat hij zich in Zarathustra en zijn ideeën verplaatst maakt hij ons vertrouwd met het steppevolk, dat een keur aan goden omarmt. Een volk dat het paard hoog heeft zitten en met de uitvinding van spaakwielen de strijdwagen over tegenstanders laat rollen.
Er volgt een afslag naar Iran en naar India en een aantal andere kleinere locaties, waarbij de heilige koe het hier en daar moet afleggen.
Het is onbekend wanneer Zarathustra leefde. De auteur houdt het op circa 1500 voor Christus. Dat strookt dus niet de stelligheid van 15-2-1768 tot 24-1-1691 voor Christus die hem door andere onderzoekers wordt toegeschreven. De rode draad is dat hij zich afkeert van het polytheïsme en uitkomt bij de gedroomde Zerwan als enige bestierder. Diens zonen Ahura en Ahriman staan respectievelijk voor het goede en het kwade.
Profeet
Zarathustra werpt zich op als profeet van de goede gedachten. De goede spraak en goede daden zoals die worden uitgestraald door Ahura Mazda. Ahriman zet hem in alles de voet dwars. Ahura voert je beeldend zijn gedachtegoed binnen, laat je meedenken over de schepping. Confronterend wanneer hij zijn hedendaagse verblijf in Nederland afzet tegen de beginselen van de steppe.
Tien jaar afzondering in de bergen dragen Zarathustra de wijsheid aan waarmee hij aan de hand van Ahura Mazda vijanden weg argumenteert.
Nederlaag
Totdat hij de onoverwinnelijkheid van het goede ziet gedwarsboomd. De profeet moet berusten in zijn nederlaag, maar waar hij voor stond zingt tot op de huidige dag door.
De God van de Christenen en Allah voor de Mohammedanen zijn als almacht terug te voeren naar datgene waar Zarathustra voor stond.
Aandacht ook voor wat hij heeft achter gelaten. De Avesta, het heiligboek waarin de gatha’s zijn opgenomen, aangevuld met wat daarvoor geschikt leek. Dat wat in Iran aan oude liederen verdween bleef in India bewaard.
In Zarathustra spreekt uit de auteur zijn dank voor de mensen die hem het pure van de steppe lieten proeven, zoals de Perzische dichter Ferdowsi en niet te vergeten de traditionele vertellers. Zij hielden overeind wat door de natuur werd weggeslepen uit tekeningen op rotsen.
Een boek dat je overtuigt van de grote invloed die de uitvinder van het monotheïsme had op het jodendom, het christendok en de islam. Dat je laat stilstaan bij de zingeving van het leven, bij wat eeuwen geleden er al voor waardevols over werd geuit en niets aan kracht heeft verloren.
Recensie: Zarathustra spreekt - Kader Abdolah
Zarathustra spreekt
-
Auteur:
Kader Abdolah -
Verschenen:
29 oktober 2024 -
Uitgave:
ISBN 9789044656305
Uitgever Prometheus
400 pagina's -
Uitgever:
Prometheus -
Genre:
Roman
-
Onze waardering:
-
Members waardering:
(0 stemmen) -
Omschrijving:
Wie dit boek heeft gelezen en beleefd, zal voorgoed met een andere blik naar de wereld kijken
Duizenden jaren geleden woonden diep in de Euraziatische steppe een aantal stammen, onze voorvaderen. Hun levens waren zwaar: de toekomst was duister en hun religieuze leiders, met hun vele, altoos ruziemakende goden, waren onbetrouwbaar en bedrogen hen met valse rituelen. Eén man kwam in opstand tegen die willekeur van de goden en hun die - naren: Zarathustra. Hij was het die de mensen hoop gaf door hen ervan te overtuigen dat er maar één God bestaat, de bestierder van de wereld. Deze God gaf Zarathustra de opdracht om de mensheid naar het juiste pad te leiden. En Zarathustra begon met zijn missie volgens het adagium: goede gedachten, goede spraak, goede daden. Zarathustra was de uitvinder van het monotheïsme en zou grote invloed hebben op het jodendom, het christendom en de islam. Duizenden jaren later pakt Kader Abdolah de draad van Zarathustra op en vertelt hij ons de oerverhalen die tot ons diepste wezen behoren. Het resultaat is de schitterende vertelling Zarathustra. Wie dit boek heeft gelezen en beleefd, zal voorgoed met een andere blik naar de wereld kijken.
Kader Abdolah (Iran, 1954) is niet alleen de schrijver van grote romans als Het huis van de moskee, Salam Europa! (longlist ECI Literatuurprijs 2017) en Voordat het laat wordt, maar ook de vertaler en bezorger van grote klassieke meesterwerken uit de wereldliteratuur, zoals De Koran, 1001 nacht en Wat je zoekt, zoekt jou, over de Perzische mysticus Rumi.
Over Wat je zoekt, zoekt jou:
‘Abdolah zag het opeens: het levensverhaal van Rumi, op de vlucht voor de Mongoolse invasie, is het verhaal van de immigrant.’
Lotfi El Hamidi, NRC
‘Al schrijvend vindt Kader Abdolah een plek om te wonen. Hij reconstrueerde Rumi’s levensloop. Dat doet de auteur op de voor hem bekende manier: kort maar krachtig en in beeldend Nederlands.’
Lies Schut, De Telegraaf
Over Voordat het laat wordt:
‘Kader Abdolah heeft zich een eigen plek en publiek in de letteren bevochten en zet het Nederlands naar zijn hand.’
Ariejan Korteweg, de Volkskrant
Nieuwste artikelen
-
Streamen met lage energiekosten
-
Winter in de bergen - Susan Wiggs
-
Operatie Cupido - Jorine Lamsma
-
De pantergod - Katja Brandis
-
Hellenacht - Lars Mytting
Gerelateerde artikelen
-
Recensie: Een verloren liefde
-
Beantwoord de vraag en win De zoetheid van perziken
-
Buiten is de wereld normaal - Nathalie Koch