• onze waardering

Fermentista Marta Klejman en Joanna Klejman RECENSIE

Recensie Fermentista Marta Klejman en Joanna Klejman

Het kookboek Fermentista is geschreven door de tweelingzussen Marta Klejman en Joanna Klejman. Het is een kookboek dat helemaal draait om de gezonde kracht van gefermenteerde groenten. De zussen nemen je mee in al hun ontdekkingen van de afgelopen jaren en delen de heerlijkste recepten met de lezers.  

Het boek is onderverdeeld in verschillende hoofdstukken. Je vindt eerst heel veel hoofdstukken met informatie over de kracht van gefermenteerde voeding, de voordelen, het lichaam en de verborgen krachten. Er wordt besproken hoe belangrijk je darmmicrobioom is en hoe onmisbaar dit is voor je lichaam. Hierna volgt een hoofdstuk om zelf aan de slag te gaan met het fermenteren. Je wordt meegenomen in de verschillende methodes die er zijn. Dan volgen twee hoofdstukken met recepten, één met recepten voor gefermenteerde groenten en de ander met gerechten met deze gefermenteerde groenten.

De schrijfsters beginnen in Fermentista met het delen van veel persoonlijke verhalen en hun reis naar het gebruik van gefermenteerde voeding. Zij hadden last van een aantal lichamelijke klachten en hebben ontdekt dat het veranderen van hun voedingspatroon hen onwijs hielp om zich weer beter en energieker te voelen. De voordelen waren zo groot dat zij deze graag wilden delen met iedereen. Hun verhaal is inspirerend en laat je af en toe ook versteld staan voor welke veranderingen het bij hen heeft gezorgd. Na het lezen van de vele informatie zit je echt te wachten om zelf aan de slag te gaan. Voordat je echt aan tafel kunt gaan, heb je nog even geduld nodig. Je moet namelijk eerst de groenten die je gaat verwerken in de gerechten nog fermenteren. Hier gaan minimaal zeven dagen overheen, je moet dus nog even geduld hebben.

 Iedereen zal wel eens van kimchi gehoord hebben, maar in dit boek worden er nog veel meer verrassende gerechten gemaakt. Zo is er een recept voor gefermenteerde tomaten waar je dan vervolgens een tomatensalsa mee kan maken. Er zit veel variatie in de recepten, je vindt gerechten van een garnalensalsa tot aan een pasta. Je vindt ook gerechten in het boek die niet heel erg bekend zijn zoals sofrito, een ontstekingsremmende saus. Verder ook een recept voor gefermenteerde knoflook en paprika. Daarnaast is er ook nog een aantal zoete recepten voor bananenwafels, sinaasappelcake en een brownie van rode biet en zoete aardappel. Er is dus een grote variatie aan gerechten die je kunt maken met een gefermenteerde groente als onderdeel hiervan.

Per recept staat er duidelijk aangegeven voor hoeveel personen het gerecht is. Er staat geen bereidingstijd bij de recepten, wat jammer is omdat je zo minder goed een inschatting kan maken hoelang je op de dag zelf nog bezig bent. Je bent natuurlijk ook al wat voorbereidingstijd kwijt aan het fermenteren van de groenten. Het fermenteren zelf kost ook even tijd, hier moet je vaak minimaal zeven dagen van te voren mee beginnen. Dit moet er dus wel allemaal bij elkaar opgeteld worden.

Het kookboek Fermentista bevat veel mooie foto’s waarin de kleuren van de groenten heel mooi uit komen. Het zijn smakelijke foto’s die ook een soort natuurlijkheid uitstralen door al hun frisse kleuren.

Voor het fermenteren heb je een aantal basisdingen nodig zoals goede weckpotten, keukengerei en zout. Je moet de juiste pot kiezen en deze moet goed schoon en steriel zijn, daarnaast moet je een goede zoutoplossing maken om het proces in gang te zetten. Het is belangrijk om minimaal zeven dagen te wachten voordat je het eindresultaat kan gebruiken, hierna blijft je product zo’n zes weken goed.  

De eigen ervaring met het koken van de recepten viel helaas wat tegen. Ik heb de groenten meerdere keren proberen te maken, maar er mislukte altijd wel iets waardoor het fermentatieproces niet goed op gang kwam. Het blijft nog een beetje gissen wat er nu precies mis is gegaan, maar mogelijk was er meerdere keren teveel schommeling in temperatuur en een keer een pot die niet voldoende steriel was.

Het kookboek krijgt drie hartjes. Fermentista is een kookboek dat je veel informatie geeft over de gezonde effecten en werking van het eten van gefermenteerde groenten. Zij laten je zien dat het fermenteren niet iets van vroeger is, maar het voor nu ook heel goed past binnen een gezonde eet- en levensstijl. Het boek bevat recepten voor een aantal soorten gefermenteerde groenten en gerechten waarin deze groenten verwerkt zijn. Er is een grote variatie aan verschillende soorten gerechten, van vlees, vis, vegetarisch tot aan zoet. Voor het fermenteren zelf moet je best wat in huis halen, van weckpotten tot aan mosterdzaad, jeneverbessen en soms veel verschillende groenten. Het is een leuk en uitdagend project om je eens aan te wagen.

Recensie Fermentista Marta Klejman en Joanna Klejman

 

 

Fermentista

  • Onze waardering:

             
  • Members waardering:

    1  2  3  4  5 
    (0 stemmen)
  • Omschrijving:

    Gefermenteerde rauwe groenten zijn heerlijk krokant, zurig en fris. Ze zitten boordevol probiotica die je natuurlijke weerstand optimaliseren. Marta en Joanna Klejman, Poolse tweelingzussen die in België wonen, ondervonden zelf de nadelen van bewerkte voeding op hun gezondheid. Zodra ze ontdekten hoe belangrijk het darmmicrobioom is voor de gezondheid, beseften ze al gauw hoezeer ze de gefermenteerde voeding uit hun kindertijd in Polen misten. Ze begonnen opnieuw met fermenteren en ervaarden de krachtige gezondheidsvoordelen. Nu blazen ze deze traditionele recepten met passie nieuw leven in en ontwikkelen ze daarnaast nieuwe recepten.

    In Fermentista delen ze graag hun kennis over de kunst en voordelen van fermenteren. Ze leggen de basisrecepten helder en duidelijk uit, zodat iedereen er direct mee aan de slag kan. Daarnaast presenteren ze een veertigtal heerlijke recepten waarin krokante, frisse groenten verwerkt zijn.

Meer info

Nieuwste artikelen

  • Zomerhuis, later – Judith Hermann

  • Witte nachten - Urszula Honek

  • Wat we kunnen weten - Ian McEwan

  • Kintsugi - Esther Bakker

  • Yaiba 2: Nieuwe vijand - Gosho Aoyama

Gerelateerde artikelen

  • Recensie: Niemand hoort het

  • Geef je op voor de Chicklit.nl leesclub met De herinneringen die er nog zijn van Steph Jagger

  • Reset - Blake Crouch

Zoek in artikelen